Nokia Lumia 920 İnceleme

Windows Phone 8 ailesinin ilk üyelerinden olan Nokia Lumia 920

130.3 mm yüksekliğinde, 70.8 mm genişliğinde, 10.7 mm kalınlığında ve 185.0 g ağırlığında bir cihaz ile karşı karşıyayız. Snapdragon™ S4 1,5 Ghz çift çekirdekli işlemci bulunuyor. 2000.0 mAh bataryaya sahip. RAM ise 1 GB. NFC teknolojisi, microUSB, Adreno 225 grafik işlemci de diğer özellikleri arasında. Pil kullanımı konusunda oldukça iyi.

920-product-body-KSP-6-pngÇok aşırı derecede yoğun bir şekilde kullanmazsanız en az 2 gün dayanıyor. Uygulamaları çalıştırınca telefonun arka ve üst kısmında bir sıcaklık oluşuyor. Fakat endişelenmenize gerek yok, rahatsız edici ve şiddetli bir ısınma ile karşı karşıya olmayacaksınız. Kullanım ile ilgili herhangi bir olumsuz etki yaratmıyor. Microsoft’un kısa süre içerisinde bir güncelleme ile düzelteceğini düşünüyoruz. Lumia 920′de kablosuz şarj özelliği bulunuyor. Fakat kablosuz şarj için gerekli olan ayrı bir aparat var, onu satın almanız gerekiyor.

4.5″ IPS ekrana sahip Lumia 920′nin ekran çözünürlüğü 1280 x 768 pixel. 16,7 milyon renge sahip olan ve PureMotion HD+ teknolojisine sahip ekran sayesinde arayüzdeki geçişler ve kaydırma çok daha net bir şekilde kullanım kolaylığı sağlamakta. Inch başına düşen pixel sayısı ise 332 PPI. Lumia 920′de dikkat çeken özelliklerden birisi de ClearBlack adlı teknoloji. AMOLED ekranlarla birlikte kullanılan bu teknoloji, güneş ışığının yansıdığı zamanlarda bile ekrandaki renkleri tam anlamıyla hiçbir değişiklik ve parlaklık olmadan yansıtabiliyor. Micro SIM destekleyen Lumia 920, 32 GB depolama alanı ile birlikte geliyor. Belleği genişletme imkanı yok. İşletim sistemi vs. derken size kalan alan 25-27 GB arasında oluyor.
1.3 MP 720p HD kayıt yapabilen ön kamera ve 8 MP 1080p HD kayıt yapabilen arka kameraya sahip. Lumia 920 kamera konusunda oldukça iyi. Kamera çözünürlüğü 3552 x 2448 pixel. PureView teknolojisi, otomatik odaklama, görüntü sabitleme ve çift led bulunan flaş sayesinde güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. PureView teknolojisi nedir diyecek olursanız: Bu teknoloji sayesinde ışığın düşük olduğu yerlerde daha kaliteli fotoğraf çekimleri mümkün hale geliyor. Cihazın lensi Carl Zeiss. Bu lens sayesinde fotoğraf çekerken siz cihazı hareket ettirseniz bile bu hareketin yarattığı etki sıfırlanıyor ve sarsıntısız çekimler yapmanıza imkan tanıyor. Lumia 920′nin video konusunda da çok iyi olduğunu söylemek mümkün.

Sarı, kırmızı, siyah gibi çeşitli renk seçenekleriyle birlikte satılan Nokia Lumia 920′de yan tarafta ses azaltma – çoğaltma, tuş kilidi (güç düğmesi) ve kamera düğmesi bulunuyor. Tuş kilidi dediğimiz tuş, aynı zamanda açma – kapama düğmesi. Telefonda en çok bu tuşu kullanacaksınız. Hoparlörler en altta.. En üstte ise kulaklık çıkışı mevcut. Ekran üzerinde geri, Windows ve arama tuşu olmak üzere 3 tane dokunmatik tuş bulunuyor.

Nokia Bilen Göz de sizlere çevrenizde gidebileceğiniz mekanlar ile ilgili öneride bulunan güzel bir uygulama. Lumia 920 ile gelen farklı uygulamalardan birisi. Akıllı Çekim’e girdiğinizde ard arda 5 fotoğraf çekecek ve aralarından en iyisini seçecek. Birçok artısının olduğunu söyleyelim. Nokia Müzik sistemi de Nokia tarafından kullanıcılara sunulanlar arasında. Mix Radio gibi ek özellikler de kullanıcılara sunulmuş. Mix Radio, radyo kanallarından oluşuyor ama bildiğimiz kanallara benzemiyor. Nokia’nın lisanslı müziklerini bir radyo kanalıymış gibi dinleyebiliyorsunuz. (Pop, rock, öne çıkanlar vs.) Online ve offline modda çalışıyor. 1 saatte 6 şarkı pas geçme şansınız var (kurallar yüzünden). Online dinleme gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. İsterseniz müzikleri 1 TL gibi küçük rakamlar karşılığında satın alabiliyorsunuz.

Lumia 920 dokunmatik konusunda oldukça hassas. “Ekran ve Dokunma” ayarlarından “Yüksek” seçeneğini seçip dokunmatik hassasiyetini yükselttiğinizde, cihazı eldivenle bile kullanabilirsiniz. Evet, eldivenle…

Nokia-Lumia-920İnternet konusuna gelecek olursak, ekranın büyüklüğünden ve çözünürlüğün yüksek olmasından dolayı kullanıcıya iyi bir internet deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz. Flash desteği maalesef bulunmuyor. Lumia 920 ile birlikte gelen yazılımlarda (navigasyon vs.) ayrı bir önem taşıyor. CNN Türk, Garanti Bankası, Yandex arama gibi bazı uygulamalar içerisinde geliyor. Lumia 920′de varsayılan arama motoru Yandex. 3 dokunmatik tuştan en sağdaki yani arama tuşuna dokunduğunuzda Yandex arama karşınıza geliyor. Lumia 920′deki güzel imkanlardan birisi de şu: Üzerinde gelen varsayılan uygulamaları kaldırabiliyorsunuz. Örneğin Android işletim sisteminde gelen uygulamaları kaldırmak için çeşitli şeyler (root) yapmanız gerekiyor. Lumia 920′de böyle bir kısıtlama bulunmuyor. İstediğiniz şekilde mevcut olarak gelen uygulamaları kaldırabilirsiniz.
Uygulama demişken, uygulama mağazasına da değinelim. Diğer işletim sistemlerine göre henüz biraz eksiklikler olsa da, gün geçtikçe uygulama mağazasında bulunan uygulamalar çoğalıyor ve mevcut uygulamalara güncelleme geliyor.

Lumia 920′de kelime önerileri de çok başarılı. Örneğin mesaj yazarken “gideceğim” yazacaksınız. “Gide” yazdığınızda üst tarafta önerilen kelimeler çıkıyor ve önceden tahmin ediyor. Mesaj yazarken de yanlış yazmadan gayet rahat bir şekilde yazma keyfi sunuyor. Eksik ya da yanlış kelimeleri otomatik olarak düzeltiyor.

Kutu içeriği şöyle: USB şarj cihazı, şarj ve veri kablosu, kulaklık, kullanım kılavuzu, sim girişi iğnesi ve Nokia Lumia 920…