notebook tamir

 O çok sevdiğiniz ve her işinizi kolayca yaptığınız dizüstü bilgisayarınızın başına gelebilecek tüm arızalarda biz yanınızdayız ve size garantili olarak bakım onarım sözü veriyoruz. Tüm marka ve modellerde en kısa sürede, en kaliteli hizmeti, en uygun fiyata sizlere sunuyoruz. Dilerseniz gelişen teknolojinin gerisinde kalan bilgisayarlarınıza ekstra güçte katabiliyoruz.

Notebook Anakart Tamiratı

satellite-t135-s1309-laptopServisinde bulunan deneyimli teknisyenlerinin bilgi birikimlerini sahip olduğu 200 mhz osilaskopları, gelişmiş elektronik ölçü aletleri ve Fonton 936 USB BGA Rework cihazı sayesinde ileri seviye ana kart tamirlerini gerçekleştirmektedir. Anakart üzerinde bulunan her tür SMD malzeme ve BGA chiplere müdahale edebilmekte ve geniş yedek parça stoğu sayesinde %90′ lara varan tamir başarısı gösterebilmektedir.

LCD Panel Değişimi

Notebook’ larda en sık görünen arızalardan biride LCD panellerin kırılması sonucu oluşan arızalardır. Bu arızaların giderilmesinde kullanmış olduğumuz yüksek kalite LCD paneller sayesinde notebook’ unuzun ilk günkü ekran kalitesinde olmasını sağlıyoruz. LCD panel değişimlerinde en önemli husus yerine kullanılacak LCD panelin kalitesidir. Düşük kalite paneller fiyat olarak avantajlı görünmekle beraber görüntü sorunlarını birlikte getirmektedir.

Invertor Tamiratı

Notebook’ larda sıkça karşılaşılan arızalardan biride LCD panel için gerekli olan voltajı sağlayan invertörün arızalanmasıdır. Arızalı invertörler çoğu zaman tamir edilebilmekte fakat gerek bilgi eksikliği gerekse kolaycılık yapılarak bu parçalar değişmektedir. Bir kartının komponent bazında tamirinin yapılmasıyla komple değişmesi arasında ciddi maliyet farkları oluşmaktadır. Bizi tercih eden müşteriler invertörlerinin tamirini yada değişimini kendileri seçerler. Böylelikle bilgisi yada isteği olmadığı durumlar için daha fazla ödemezler.

Reballing Hizmetleri

Yeni teknoloji anakartlarda sıkça kullanılan BGA chiplerin bacakları küçük lehim topları şeklindedir. Bu işlemciler çoğu zaman arızalanmaz. Sadece aşırı ısınmadan dolayı zaman içinde anakartla temasları kesilebilir. Bu durumda aslında malzeme sağlamdır. Çoğu Notebook tamiri yaptığını iddia eden firma aslında ReBalling yapması gerekirken küçük ölçekli ısıtmalı havya istasyonlarıyla bu malzemeler ısıtır ve geçici süreliğine BGA chipin anakartı tekrar tutmasını sağlar. Fakat bu işlem sağlıklı değildir. Isınan malzeme bir süre sonra anakartı bırakır ve aynı arıza tekrar eder. Bu ısıtmaların adedinin fazla olması anakart üzerinde bulunan bakır yolların zarar görmesine sebebiyet verir ve ürün artık tamir edilemez duruma gelir. Doğru olan işlem BGA rework cihazıyla chipin sökülmesi, doğru stencle kullnarak yeniden bacak yapılması (Reballing) ve chipin fırınlandıktan sonra 24 saat nem kabinetinde bekletilerek tekrar yerine takılmasıdır.

Bios Yükleme ve Güncelleme

ToshibaAnakartın üzerinde bulunan donanımların doğru çalışması için gerekli yazılım desteğini sunan Bios, kısaca notebook’unuzun çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak tanımlanabilir. Günümüzde notebook anakart üreticileri zaman içinde yeni Bios sürümleri piyasaya sürerek, ürettikleri notebook’ların bazı hatalarını ortadan kaldırmakta ve ürünlerinin daha performanslı ve kararlı çalışmalarını sağlamaktadırlar. Bios güncellemesi yapılarak çözülen sorunlara örnek olarak aşırı ısınma, pil şarj sorunları, soğutma problemleri vb. pek çok örnek verilebilir. Anakart üzerinde bulunan EEPROM türünde bir bellekte bulunan Bios’u güncellemek ciddi riskler içermektedir. Bios yükleme ve güncelleme için gerekli tüm donanımlarımız sayesinde, %100 güvenlikli olarak Bios yükleme ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Yüklenen veya güncellenen her Bios sonrası özel testlerimizle, notebook’unuzun kararlılığını ve performansını izlemekteyiz.

Optik Sürücü Bakımı ve Değişimi

Notebook’larda bulunan optik sürücüler (CD-ROM/DVD-ROM/DVD-RW vb.), zaman içinde okuma ve yazma işlemlerini gerçekleştirmemeye başlar. Bunun sebeblerinden biri zaman içinde sürücülerin içinde bulunan optik gözün toz vb. etkenlerden dolayı pislenmesi olduğu gibi, optik sürücünün tamamiyle arızalanmış olmasından kaynaklanabilir. Bu durumda ilk önce gözün doğru kimsayal maddelerle temizliği denenmelidir. Bu yöntemle sorun giderilirse hem ekonomik, hem hızlı bir çözüm elde edilmiş olacaktır. Eğer gözün temizliği sonrası sorun devam ediyorsa, optik sürücünün değiştirilmesi gerekmektedir. Garantili bir şekilde optik sürücü bakımı ve değişimini gerçekleştirmekteyiz.

Donanım Yükseltme ve Yenileme

Pek çok kullanıcı zaman içinde Notebook’unun yavaşladığından veya performansının yetmediğinden şikâyet etmektedir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Başlıca nedenlerinden biriyse, süreç içinde gelişen yazılım teknolojisinin daha fazla donanım gücüne ihtiyaç duyması söylenebilir. Böyle bir durumda kullanıcıların yüksek maliyetlere katlanarak yeni nesil Notebook almak yerine, daha küçük maliyetlerle Notebook’larının bazı donanımlarını yükseltmeleri yeterli olacaktır. Örneğin yapacağınız 1GB’lık bellek (Ram) artışı bile, gözle görülür bir performans artışı sağlayacaktır.

Yine en çok şikâyet edilen konulardan biri, Notebook’un şarj süresinin ilk güne göre çok azaldığıdır. Notebook’larda kullanılan pillerin belli bir ömrü bulunmaktadır. Süreç içinde şarj ve deşarj işlemlerinden ötürü pil yıpranır ve eskisi kadar uzun süreli bir çalışma süresi sunamaz duruma gelir. Bu sorunu 100$ seviyesinde bir harcama yaparak alacağınız yeni bir pille çözebilirsiniz. Tabi yeni pil almanın da bazı riskleri bulunmaktadır. Piyasada satılan pillerin pek çoğu kalitesizdir ve asgari standartları karşılamayacak seviyedir. Bu tarz pilleri kullanmanın hem sizin hem de Notebook’unuzun sağlığı açısından taşıdığı riskler büyüktür. Pil alırken kurumsal ve güvendiğiniz firmaları tercih etmeniz doğru olcaktır.

Arızalı dizüstü bilgisayarınız için verdiğimiz bazı hizmetler şöyle:

  •  Kuzey köprüsü tamiri

  •  Güney köprüsü tamiri

  •  Ekran kartı tamiratı

  •  Powerjack onarımı/değişimi

  •  Ekran değişimi

  •  Klavye değişimi

  •  Menteşe tamiratı/değişimi

  •  Optik sürücü (dvd-rw) değişimi

  •  Komple yada kısmı kasa onarımı/değişimi

  •  Notebook adaptör tamiri